معدن و مناظره

در مناظره (اگر بشه اسم مناظره رو روش گذاشت) جمعه صدا و سیما در قسمت تست هوش!! عکسی نمایش داده شد و نظر هر کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری در مورد این عکس پرسیده شد. دکتر عارف اولین نفری بود که مورد سوال قرار گرفت که وی نیز اینگونه جواب داد: " این بیانگر یک دره ای است که در کشور ما بسیار فراوان است و جزو آثار بسیار زیبا و جاذب برای جذب توریست است که ما اشاره کردیم جذب توریست برای هر کشور جزو اولویت‌ها باید باشد و هم ارتقاء فرهنگی و مبادلات فرهنگی و هم افزایش ثروت و هم ایجاد اشتغال." البته جواب بقیه کاندیداهای قدری متفاوت بود ولی یک چیزی که در جواب بقیه مشترک بود معدن بودن این عکس بود جالب است که آقای رضایی حتی مکان آن را نیز بیان کردند "این معدن است...یک معدن مال سنگ آهن یا مس است که اتفاقا نزدیک یزد و کرمان است که اتفاقا خاکبرداری شده و خاک را برده‌اند و درونش فلز تولید کنند..." آقای ولایتی نیز چنین جواب دادند: " این یک کار عمرانی رها شده است و غیر فنی و غیر منصفانه بهره برداری شده است که بسیار آموزنده است. ممکن است برخی از عللی که باعث شده این نیمه کاره رها شده باشد، به خاطر فقدان بودجه عمرانی باشد." و جناب آقای قالیباف نیز آن را تخریب محیط زیست دانستند! جالب است بدانید برخلاف نظر آقای رضایی این معدن نه تنها در نزدیکی یزد و کرمان نیست بلکه در ایران قرار ندارد این تصویر معدن یوتا در جنوب غربی امریکا است که با 1200 متر عمق بزرگترین گود معدنی ایجاد شده توسط بشر در جهان است.

معدن دره بینگهام ( Bingham Canyon Mine)‏ یا معدن مس کنه‌کات یا معدن مس بوتا یک معدن روباز است که در ایالت یوتا آمریکا قرار دارد.

این معدن ۹۷۰ متر عمق و ۴ کیلومتر عرض دارد و بزرگترین گودال ساخت بشر است. وسعت این معدن ۷۷۰ هکتار می‌باشد.

کار خاک برداری این حفره عظیم از سال ۱۸۶۳ شروع شد و هنوز ادامه دارد و هر روز بر بزرگی آن افزوده می‌شود. این معدن متعلق به شرکت شرکت ریو تینتو است. این معدن به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ مس در ایالات متحده، حدود ۱۳ درصد از مس مورد نیاز این کشور را فراهم می‌کند و بیش از هر معدن دیگری در جهان سنگ معدن مس تولید کرده است (حدوداً ۱۶٫۴ میلیون تن).

این معدن به خاطر ویژگیهای منحصربه‌فردش یک دره توریستی نیز هست و هم اکنون یکی از جاذبه‌های مهم توریستی ایالت یوتای آمریکا نیز به شمار می‌رود که از طریق جذب توریست سالانه میلیونها دلار درآمد کسب می‌کند.

معدن مس یوتا در هر سال حدود 272000 تن مس، همراه با 500000 اونس طلا، 4 میلیون اونس نقره، حدود 30 میلیون پوند مولیبدن و تقریباً 900000 تن اسید سولفوریک، به عنوان فرآورده فرعی کارخانه ذوب، تولید می‫کند.
این معدن نه باعث تخریب محیط زیست شده، نه یک کار عمرانی رها شده است و نه در نزدیکی یزد و کرمان قرار دارد. بلکه متعلق به سال 1995 معدن مس در یوتای امریکاست که پس از اتمام بهره برداری ازآن، اکنون به جاذبه گردشگری تبدیل شده است.
مراجعه به لینکهای زیر شما در درک بهتر این تصویر یاری خواهد رساند:
http://www.utah.com/attractions/kennecott.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Bingham_Canyon_Mine
http://www.kennecott.com/visitors-center
http://www.utah.com/attractions/kennecott.htm
/ 6 نظر / 35 بازدید
عرفان

خبر دارم که خبر های خوبی در راهه و نمی ذاریم فرصت انتخابات به همین راحتی از ما گرفته بشه. بالاخره یه جوری باید این بازی رو به هم زد

این منم

مرسی برادر خوبم. جالب بود ولی یه سوال بعضی از این کاندیداهای محترم به نظرت قبلا تو کار اکتشاف معدن نبودن [نیشخند]

سلیمی

سلام آقا مجید گل جالب بود با این توضیحاتی که فرمودین چنتا مساله میاد تویه ذهنم اولا خوب این معدن در فلان جا چه ارتباطی به مملکت ما داشت که از کاندیداها خواستن اظهار نظر کنن؟!!!!!!!!![تعجب] نکته بعد هم اینکه با این توضیخات من متوجه هوش واطلاعات آقای رضائی شدم که تشخیص داد که یک معدنه هر چند محل جغرافیایه اونو نمی دونست به نظر من آقای عارف هم نمی دونستن این عکس چیه و مربوط به کجاست ولی حدسشون خوب بود و درک خوبی از تصویر داشتن نکته بعد اینکه به نظر من اگه آقای رضائی نمی گفتن این یه معدنه و با اطمینان مکانشو حتی نمی گفتن بقیه کاندیداها خدا می دونه چی می گفتن در پایان آقا مجید بنده قصد دفاع یا خراب کردنه هیچکدومه کاندیداهارو ندارم ولی از اینکه حتی اگه آقای عارف اشتباه هم کرده باشه ایرادی به ایشون یا بقیه نمی گیرم چراکه من اصل نشون دادن این تصویرو غلط می دونم و معتقدم نیاز نیست هیچ یک از این عزیزان از معدن و خیلی چیزهای دیگه حتما سر در بیارن . کامنتی هم که تویه پست قبلی هم گذاشتم فقط واسه شوخیو سر یه سر گذاشتن بود[چشمک] موفق باشی

اختربانو

به قول شاعر: از بهر آنان، من و شما را چه حاصل؟!!!![متفکر]

کاظم روحانی نژاد

سلام . این مناظره خوب یا بد به هرحال خاطره ای شد در حافظه ملت ایران از انتخابات ، انشاا که این بار خرد جمعی اصلحی را برگزیند که کارآمد باشد ، حاشیه سازی برای این جامعه و کشور زیان بار است . انشاا که انتخابات پرشوری باشد . اقا مجید عزیز موفق وسربلند باشید انشاا..[گل][گل]

حسین آنلاین

در مناظره بعدی: 1- در این بخش 10 دقیقه فرصت دارین که بگین " تابستان خود را چگونه میگذرانید"؟! 2- من تا 10 میشمارم و هر نامزد یک شیرین کاری انجام بده! 3- قسمت بعد مرحله اسم-فامیل بازیه. بعد ار سه دقیقه لطفا برگه ها بالا. از روی دست هم نگاه نکنین. ........ وقت تمـــــام. تا مناظره طوفانی بعدی خدانگهدار![نیشخند]