بانکداری الکترونیک، سداد، انفورماتیک، بانک ملی و...

چندی پیش اس ام اسی آمد با این مضمون که "هر جا سخن از اعتماد است، پایانه های فروش بانک ملی می درخشد" اولین نکته ای که به ذهن من رسید پایین آوردن اعتبار شعار بانک ملی بود معلوم نبود که این شعار از ذهن کدام آدم متفکری!! بیرون آمده ولی به نظر من بهتر بود که اعتبار شعار بانک ملی حفظ می شد. چندی پیش وقتی شعار زیبای "این بانک، ملی است"که در کنار شعار قبلی قرار گرفته بود و بر زیباییهای آن می افزود، حذف گردید تنها نکته مثبتی که به ذهن من خطور کرد این بود که مسوولان بانک ملی به ویژه مدیرعامل جدید خواهان ارزشگذاری شعار چندین ساله بانک هستند و این جای بسی امیدواری داشت.

پایانه های فروش بانک ملی یا همان POS را می توان نمادی از بانکداری الکترونیکی نامید شرکت داده ورزی سداد وظیفه پشتیبانی این دستگاهها را برعهده دارد. این شرکت که از دیرباز وظیفه پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری بانک را برعهده داشته تا کنون از عهده وظیفه خود در قبال پایانه های فروش برنیامده است. (چه بسا که این شرکت در اغلب مسایل بسیار ضعیف عمل می نماید) متاسفانه افراد متخصص در این شرکت دیده نمی شوند و یا کم دیده می شوند. همین عوامل باعث شده تا بانک ملی در زمینه بانکداری الکترونیکی از سایر بانکها عقب بیفتد البته کار شرکت سداد تا حدودی با وظایف اداره انفورماتیک بانک بعضا تداخل می نماید. به عنوان مثال در یکی از شعبه هایی که کار می کردم سیبا تحت لینوکس بود و شرکت سداد پشتیبانی از آن را برعهده نگرفته بود و وظیفه پشتیبانی از آن را وظیفه اداره انفورماتیک می دانست.

لازمه پیشرفت بانک ملی در زمینه بانکداری الکترونیکی بالا بردن سواد متخصصان بانک در این زمینه چه در شرکت سداد و چه در اداره انفورماتیک می باشد.

امید است شرکت داده ورزی سداد با در نظر گرفتن این مسایل بهتر بتواند به بانک ملی خدمت نماید تا تلاش کارکنان شعب خدای ناکرده با سهل انگاری و کارکرد ضعیف این شرکت و اداره انفورمانیک هدر نرود.

پ.ن.:

اردیبهشت امسال وقتی کارگاه آموزشی گذاشته بودند که کارمندان شعب را با سامانه رعد ملی و آذرخش آشنا نمایند مسوول دایره انفورماتیک یکی از ادارات امور شعب تهران وقتی با سوالات زیاد بنده و برخی از همکاران در زمینه نقایص این سامانه مواجه شد و چون متاسفانه آشنایی دقیقی نداشت فقط به این نکته بسنده کرد که : علت برگزاری این کارگاه آموزشی دستوری بوده که از بالا صادر شده و ما فقط به خاطر همین این جلسه را برگزار می نماییم!!!!"

/ 0 نظر / 26 بازدید