"لپ تاپ دام در ایران"

"اسم من دام است. من در لندن زندگی می کنم. لپ تاپ من در فوریه 2013 از خانه ام سرقت شد و در مارس 2013 از طریق نرم افزار ردیابی مشخص شد که لپ تاپ در تهران، ایران روشن شده است..."

این چند جمله ابتدایی وبلاگی است که توسط آقای "دام دل تورتو" انگلیسی راه اندازی شده است. منزل وی واقع در شمال لندن در فوریه 2013 مورد سرقت قرار می گیرد و لپ تاپ آقای دل تورتو به همراه یک آی پد دزدیده می شود. لپ تاپ آقای دل تورتو مجهز به برنامه ضد سرقت بود کاربرد این برنامه به گونه ای است که به محض استفاده از کامپیوتر و وصل شدن به اینترنت، از طریق دوربین آن، عکس هایی را به تناوب برای مالک آن می فرستد و بوسیله این نرم افزار آقای دل تورتو در 23 مارس 2013 متوجه می شود لپ تاپش به تهران برده شده است و موقعیت این لپ تاپ در شمال تهران و در اختیار دختر جوانی می باشد.

با این حال آقای دل تورتو در وبلاگی که در آن ماجراهای دزدیده شدن لپ تاپش و سفر ۵ هزار کیلومتری آن را به تهران می‌نویسد، گفته است که تقریبا مطمئن است که دزدان لپ تاپش ارتباطی با این دختر و یا خانواده او ندارند و احتمالا آنها لپ تاپ را به صورت قانونی خریده‌اند.

او در وبلاگ "لپ تاپ دام در ایران" نوشته است که پس از اینکه این اطلاعات را دریافت کرده، آن را در اختیار پلیس لندن قرار داده، اما پلیس به او گفته چون ایران خارج از حوزه قضایی بریتانیاست، چندان نمی توان امیدی به بازپس گرفتن لپ تاپ داشت.

عکس های دختری که لپ تاپ را در اختیار دارد، همچنین نقشه و اطلاعات محل سکونت او در برخی از روزنامه ها و وب سایت های خبری بریتانیایی منتشر شد. هر چند تعدادی از آنها پس از چندی به دلیل حفظ حریم خصوصی، عکسهای او را به صورت شطرنجی در آوردند.

این منابع خبری تصاویر و اطلاعات منتشرشده را از کلیک وبلاگ آقای دل تورتوبرداشته اند.

بعد از انتشار این خبر در رسانه ها، آقای دل تورتو همه اطلاعات و عکس ها را از وبلاگش پاک کرد.

او در وبلاگش نوشته که این وبلاگ را صرفا برای مطلع کردن دوستانش به‌روز می‌کرده و اصلا فکر نمی‌کرده این ماجرا با چنین وسعتی منتشر شود.

با این حال آقای دل تورتو در تازه ترین پست وبلاگ خود نوشته است که با مالکان جدید لپ تاپ در تماس بوده و آنها مایلند که این کامپیوتر را به او برگردانند.

او در ادامه نوشته است با توجه به خطایی که در خصوص انتشار ماجرای دزدیده شدن لپ تاپش و انتقال آن به تهران کرده است و همینطور اشتباه در حفظ حریم خصوصی مالکان جدید لپ تاپ، تصمیم گرفته است به عنوان عذرخواهی، از پس گرفتن لپ تاپش صرف نظر کند.

بعد نوشت: روزنامه "دیلی تلگراف" که این خبر را به همراه عکس صاحب جدید لپ تاپ از وبلاگ آقای دل تورتو برداشت کرده بود ابتدا به دلیل حفظ حریم خصوصی عکسها را به صورت شطرنجی درآورد و سپس آن را از سایت خود حذف نمود.

Laptop stolen in London sends spy photos from Iran - Telegraph

www.telegraph.co.uk
When a burglar broke into a London flat and stole an expensive laptop, its owner was relieved he had taken the time to install security software to track its location. Until it turned up 3,000 miles away in Iran.
/ 2 نظر / 25 بازدید