شیمیاییه، شیماییه...

"شیمیایی ئه! شیمیایی ئه!" این واژه‌ای است که بارها در خلال جنگ هشت ساله ایران و عراق شنیده شد.

براساس آمار رسمی، عراق در طول این جنگ بیش از ۳۵۰ بار ایران را مورد حمله شیمیایی قرار داد.

در حال حاضر ۴۰۰ هزار مجروح شیمیایی در ایران زندگی می‌کنند و ۱۰۰ هزار نفر از مجروحان شیمیایی جنگ نیز جان خود را از دست داده‌اند.

یکی از مصدومان شیمیایی

حمله به مناطق غیر نظامی ایران از اوایل جنگ هشت ساله این کشور با عراق آغاز شد. بر اساس گزارش های سازمان ملل در ۲۳ دی ماه سال ۱۳۵۹ منطقه کرد نشین هلاله و نی حرز در ۵۰ کیلومتری غرب ایلام مورد حمله شیمایی قرار گرفت. در سال ۱۳۶۱نیز ساوجی در مریوان، موسیان، تنگاب در شمال غرب، گردنه بایر در کردستان مورد اصابت بمب اعصاب، گاز نیتروژن و خردل قرار گرفت.

یک سال بعد در سال ۱۳۶۲ این حملات وسیع تر شد و در مجموع ۴۵ مورد حمله شیمیایی در مناطق کرد نشین ثبت شد. سپس در سال ۱۳۶۶ سردشت و حلبچه با سلاح شیمیایی مورد حمله قرار گرفتند و این حملات در میدان‌های جنگ نیز ادامه داشت و تعداد زیادی از سربازان نیز در برخی از میادین جنگی به انواع این سلاح‌های شیمیایی آلوده شدند.

دکتر شهریار خاطری، مدیر روابط بین الملل انجمن حمایت از قربانیان سلاح شیمیایی پیشتر گفته بود که براساس آمار یکی از بازرسان سازمان ملل در طول هشت سال جنگ، ۱۸۰۰ تن گاز خردل، ۶۰۰ تن گاز سارین و ۴۰۰ تن گاز صابن و مقادیر قابل توجهی ترکیب‌های شیمیایی دیگر حداقل یک میلیون نفر را در ایران دچار مصدومیت کرده است.

مصدومان حملات شیمیایی عراق به ایران پس از دو دهه

یک مصدوم حملات شیمیایی عراق به ایران پس از دو دهه

مطلب فوق نه از یک سایت ایرانی بلکه برگرفته از سایت بی بی سی فارسی در تاریخ دهم اردیبهشت سال 91 بود و این یعنی اجماع جهانی مبنی بر استفاده صدام از سلاحهای شیمیایی در جنگ هشت سال علیه ایران بود. ولی در آن سالها هیچ عکس العملی از طرف جامعه جهانی به این اقدامات عراق شکل نگرفت هیچ لوله تانکی به سمت عراق نشانه نرفت و حتی شورای امنیت زحمت محکومیت بعضی از این حملات را به خود نداد و حال چه شده که به بهانه یک فیلم ویدیویی تایید نشده مبنی بر استفاده از سلاحهای شیمیایی ابرقدرتها در پی جنگ افروزی مجدد هستند ... شاید وجدان بشری که آن سالها در خواب بود بیدار شده است!!!

 

/ 2 نظر / 26 بازدید
بانو

منش نیکوی ایرانیان از دیر باز مطرح بوده است یکی از شعارهای ایرانیان باستان این بوده: جنگ افزارها را کنار بگذاریم و با کردار نیک به جنگ بدیها و اهریمنان بشتابیم...

حسین آنلاین

سلام. زنده باد به این مطلب مفید، تامل برانگیز و خواندنی. خداقوت.