سود و زیان پایان سال

بهمن ماه 1390 وقتی شورای پول و اعتبار بدون توجه به نرخ سود تسهیلات، نرخ سود سپرده های بانکی را بالا برد و به جای معالجه هر چند نسبی اقتصاد کشور مسکنی قوی بر آن تزریق نمود تا نقدینگی جامعه را به سمت بانکها بکشاند کاملا واضح و مبرهن بود که این مصوبه بیشتر از آنکه به نفع بانکها و حتی اقتصاد جامعه باشد، به ضرر آنها تمام خواهد شد. به خاطر همین مساله بسیاری از بانکهای خصوصی (بخوانید تمامی آنها) که سابقه دور زدن مصوبات بانک مرکزی را داشتند به اجرای گزینشی مصوبات بانک مرکزی پرداختند و برای مصارف (تسهیلات) خود سودی تعیین کردند تا بتوانند سود پرداختی به سپرده های گران قیمت خود را به دست آوردند. بر طبق آخرین بسته بانک مرکزی که اوایل سال 91 به بانکها ابلاغ شده بود سود عقود مبادله ای (شامل تسهیلات جعاله، فروش اقساطی کالا) حداکثر 15 درصد و عقود مشارکتی بین 21 تا 24 درصد تعیین شده بود. نرخ جریمه دیرکرد به ازای هر روز دیرکرد نیز طبق معمول 6 درصد به علاوه سود آن تسهیلات در نظر گرفته می شود. بانکهای خصوصی برای پرداخت تسهیلات قراردادهای خود را طوری تنظیم می کنند که شامل عقود مشارکتی شود و از پرداخت تسهیلات خرد تا آنجا که بتوانند جلوگیری به عمل می آورند. هجوم متقاضیان اخذ تسهیلات خرد به شعب بانک ملی و مکلف بودن این بانک به پرداخت اینگونه تسهیلات از یک طرف و نرخ سود سپرده بالای بانک از طرف دیگر مزید بر علت شد که اغلب شعب بانک ملی به خصوص شعب کوچک در پایان سال 91 از هدف بسیار دور شوند. پایین آمدن سپرده های ارزان قیمت نظیر حسابهای قرض الحسنه جاری و پس انداز نیز در کاهش سود شعب موثر بودند.

ذکر این نکته ضروری است که با بخشنامه و دستورالعمل برای ترغیب شعب به افتتاح حساب قرض الحسنه جاری نمی توان منابع ارزان قیمت را بالا برد بلکه برای این کار به یک دستورالعمل جامع نه در بخش کلان بانک ملی بلکه در بخش کلان اقتصاد کشور نیاز است.

/ 2 نظر / 26 بازدید
پرویز

[گل]درود بر شما مجید گرامی[گل] [گل]جشن نوروز فرخنده[گل]

محمدرضا

عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت دوست وهمکار محترم آقا مجیدسال نو شما مبارک امیدوارم که سال خوبی داشته باشی... یه سوال داشتم راجع به این سامانه رعد اول اینکه این رمزهای که تو اون سامانه استفاده میشه چی هستن و از کجا باید گرفت و ایا بخشنامه ای راجع به این موضوع اومده تا الان؟ ممنون میشم اطلاعاتی بیشتر از اونچه که در سایت هست اگه داشتید بهم بدی..