این یکی بی پاسخ نماند

حج تمتع و زیارت خانه خدا از دیرباز یکی از آرزوهای هر مسلمانی بوده است جدا از این مورد که بر هر مسلمان مستطیع واجب است که یک بار در طول عمر خود مناسک حج تمتع را به جا آورد. امسال همزمان با آغاز ثبت نام از متقاضیان حج تمتع در کاروانهای زیارتی چیزی بیشتر از همه به چشم می آید دو برابر شدن هزینه های حج تمتع می باشد. سه برابر شدن نرخ ارز افزایش قیمت بلیطهای هواپیما همه و همه دست در دست هم دادن که افرادی امسال بتوانند مناسک حج را به جا آورند که واقعا مستطیع باشند. این بار سازمان حج و زیارت برای اینکه کمی از بار مسوولیت خود بکاهد می خواهد تحمیل شدن هزینه گزاف برای افرادی که هشت سال و بیشتر در نوبت بودند را گردن بانک عامل حج تمتع یعنی بانک ملی بگذارد که سودهایی که بابت سپرده های حج پرداخت شده باید بالاترین نرخ سود بانکی یعنی 20درصد باشد و جالب اینجاست که این نرخ باید از اول سپرده گذاری یعنی سال 84 و یا قبل از آن به سپرده گذاران تعلق گیرد.

سایت انتخاب در مطلبی با عنوان "سپرده های زائران خدا در جیب بزرگترین بانک جهان اسلام" به تحلیلی ناقص از این امر پرداخته است. نویسنده این مطلب در بخشی از آن به نقل از "خبرگزاری فارس" آورده است:

1- چرا سود کوتاه مدت به این افراد تعلق می‌گیرد، در حالی که سرمایه گذاری بلندمدت و هشت ساله بوده است و طبق قوانین بانکی کشور در بانکها به بالای 5 سال بلند مدت گفته می‌شود و سود سپرده بلند مدت در شبکه بانکی 20 درصد است.

2- حال که با قوانین سپرده‌های کوتاه مدت و 14 درصد سود می‌دهند، چرا مثل سایر سپرده گذاری‌های کوتاه مدت سود نمی دهند. یعنی به تراکم سود، سود نمی‌پردازند. خلاصه آنکه با محاسبه بانک برای زائران پس از هشت سال فقط یک میلیون محاسبه می‌گردد، در حالی‌که بنابر قانون بانک، حتی برای کوتاه مدت دو میلیون سود باید به این سپرده گذاری تعلق می‌گرفت.

3- بنابر سود 20 درصد که حق زائران است دقیقاً سه میلیون سود به این سپرده گذاری تعلق می‌گیرد، حال آنکه فقط یک میلیون سود می‌دهند!

در جواب این افراد باید گفت که :

اولا نرخ سود کوتاه مدت 7 درصد است نه 14 درصد

ثانیا قرار نیست که هر سپرده ای از مدت زمانی که افتتاح شده سود حال حاضر آن سپرده را بگیرد.

جالب اینجاست که در هنگام محاسبه نرخ سود تسهیلات همه مجتهد شده و فریاد وااسلاما سر می دهند و آن را خلاف شرع می دادند ولی دادن سود به سپرده آن هم سپرده حج اشکال شرعی ندارد!!!

و اما سخنی با مسوولین بانک ملی و همکاران محترم، شاید  تحلیلهای به ظاهر اقتصاددانان این سایتها بعضا فاقد وجاهت باشد ولی سپرده گذاران حج که بیشتر از عامه مردم می باشند خواهان جواب بانک ملی می باشند که باید به خواسته به حق آن عزیزان جواب قانع کننده و منطقی داد بدور از هرگونه احساسات.

پ. ن: عزیزانی که به سفر حج (چه عمره و چه تمتع) مشرف شدند حتما با میزان مسوولیت پذیری سازمان حج و زیارت از نزدیک آشنا شده اند که آخرین مورد آن زخمی و کشته شدن چهار زائر ایرانی در سالن ترانزیت فرودگاه جده می باشد.

/ 2 نظر / 28 بازدید
هواداران

جوابيه بسيار جالبي بود. كاش براي سايت نامحترم انتخاب هم ايميل كنيد تا اونجا هم منتشر بشه...