آشنایی با خدمات بانک ملی

بر طبق قولی که داده بودم می خواهم به صورت دسته بندی شده و کاملا منظم خدمات بانک ملی ایران که بیشتر حول خدمات الکترونیکی این بانک است را برای شما شرح دهم. شاید برخی از این مطالب ربطی به بانکداری الکترونیکی نداشته باشد ولی گفتن آن (یعنی نوشتن آن) خالی از لطف نیست.

افتتاح حساب:

شاید کم نباشند افرادی که در بانکها حساب غیرآنلاین داشته اند. این حسابها دردسرهای خاص خود را داشت. فقط قابل برداشت در شعبه افتتاح کننده حساب بود و واریز به آن حساب معمولا دو روز طول می کشید برای حسابهای جاری هم اگر مشتری می خواست تا همان روز به شعبه موردنظر ارسال شود باید به صورت تلفنی اعلام وصول می شد که بعضی وقتها نیز این اعلام تلفنی فراموش می شد و چک برگشتی بود که دست مشتری می ماند. حساب سیبا (سیستم یکپارچه بانکی ایران)  از سال 1376 در بانک ملی ایران به عنوان اولین سیستم آنلاین بانکی کشور راه اندازی شد و 12 سال طول کشید تا بانکداری سنتی از بانک ملی رخت بربندد. البته قبل از آن بانک ملی یک حساب با عنوان حساب در گردش برای مشتریان افتتاح می کرد تا افراد بتوانند از هر شعبه ای وجوه خود را دریافت نمایند که این حساب به دلیل مشکلاتی که داشت و بعضا سواستفاده هایی که می شد کمتر مورد استفاده قرار می گرفت. با ظهور بانکهای خصوصی سیستم آنلاین بانکی بیش از پیش مورد اقبال بانکها قرار گرفت و بانکهای سنتی آن زمان به آن روی خوش نشان داده و هر یک بانکداری نوین خود را با نامهای مختلف نامگذاری کردند. جدا از بانک ملی که عنوان "سیبا" را به آن داده بود بانک صادرات عنوان"سپهر" بانک ملت "جام"، بانک کشاورزی "مهر"، بانک تجارت "سحر"، بانک سپه "طلایی"، بانک رفاه "حساب همراه" را به این نوع از حسابهای خود دادند.

انواع حساب:

حسابها به طور کلی به دو نوع تقسیم بندی می شوند:

1- قرض الحسنه 2- سرمایه گذاری

حسابهای قرض الحسنه به حسابهایی اطلاق می شود که بدون سود بود و شامل حسابهای قرض الحسنه جاری و قرض الحسنه پس انداز می باشد. قرض الحسنه جاری همان حسابهایی است که دسته چک به آن تعلق می گیرد و بانکها برای تشویق مشتریان برای افتتاح حساب "قرض الحسنه پس انداز" جوایزی را برای آن حسابها طی دوره هایی که معمولا یکساله است در نظر می گیرند.

حسابهای سرمایه گذاری نیز به دو نوع کوتاه مدت (زیر یکسال) و بلندمدت (بالای یکسال) تقسیم بندی می شوند. کوتاه مدت شامل دو نوع عادی و ویژه (سه ماهه، شش ماهه و نه ماهه) و بلندمدت شامل یکسال تا پنج سال می باشد. در هنگام افتتاح حسابهای سرمایه گذاری قراردادی بین بانک و مشتری امضا می شود مبنی بر استفاده بانک از وجوه سرمایه گذاری شده توسط مشتری و سود این حسابها معمولا علی الحساب بوده تا شبهه ربوی بودن از آن از بین برود.

به غیر از حسابهای کوتاه مدت عادی، قراردادی که بانک بابت کوتاه مدت ویژه و یا بلندمدت با مشتری منعقد می نماید تابع مدت زمان انعقاد قرارداد می باشد و مشتری زودتر از این مدت (مثلا اگر شش ماهه باشد شش ماه و یا اگر سه ساله باشد سه سال) اصل پول خود را نمی تواند یا زیاد نماید و در صورت فسخ قرارداد تابع شرایط مندرج در آن مبنی بر برگشت سود خواهد بود و ....

/ 2 نظر / 31 بازدید
سلیمی

سلام دوست عزیز بسیار عالی خسته نباشید[تایید]